Токі пона

05.08.2014 01:29

Вирішив вивчити міжнародну мову токі пона. Чому саме її? Тому що:

У 2001 році канадський лінгвіст і перекладач з гарним ім'ям Соня Елен  та чудним прізвищем Кіса, натхненна даоською філософією, створила, можливо, найпростішу мову в світі - Токіпона ("добра мова"  чи "проста мова", "хороша розмова"). У ній всього дев'ять приголосних P, T, K, S, M, N, L, J, W і п'ять голосних A, E, I, O, U. І всього 123 слова (кореня). Ці корені поєднуючись один з одним утворюють різномаїття слів. Граматика токі пони теж легка і логічна.

На токіпона не можна говорити про політику та медіа-новини. Тільки про реальне - про почуття, відчуття, навколишній світ, простих конкретних речах. Токіпона чесна мова, на ній ніхто не зможе масове звільнення співробітників назвати "скороченням", а вторгнення в країну - "попереджуючими діями".

Сучасні мови забиті складними методами для передачі найпростіших понять.
Чому "геолог", а не людина, яка вивчає Землю? (Згоден, древнім грекам було простіше) Наскільки істотна різниця між "говорити", "сказати" і "розповідати"? Toki Pona розбиває всі складні ідеї на найбільш базові елементи. Якщо ти голодний, ти хочеш їсти. Вчити - давати знання.
Це дозволяє нам радикально скоротити словниковий запас і спростити граматичні структури, необхідні, щоб сказати те, що ми повинні сказати. Менше - це більше.

Як запевняє Соня, токі пона допомагає зрозуміти себе і навколишній світ. Ймовірно, тому один з варіантів перекладу назви - «добра мова».

«Після вивчення різних мов у мене з'явилися думки про універсальні шаблони в них, - розповіла Соня Елен. - Я хотіла створити мову, яка використовує ці загальні риси з різних культур. Я створювала і інші мови, проте більшість з них були просто маленькими ідеями, які не отримали такого розвитку, як токі пона».


Використані джерела:
1. https://smena-online.ru/stories/dobryi-yazyk
2. https://ru.wikibooks.org/wiki/%D0%A2%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B0/%D0%92%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5